Masa Tenisi Kuralları

masa tenisi kuralları

ITTF’YE GÖRE MASA TENİSİ KURALLARI

Masa


Masa Tenisi Kuralları olarak en önemli konu masanın teknik ölçüleri ve malzemesidir. Masanın oyun yüzeyi olarak bilinen üst yüzeyi 2,74 m uzunluğunda ve 1,525 m genişliğinde dikdörtgen olacak ve yerden 76 cm yukarıda yatay bir düzlemde yer alır. Oyun yüzeyi, masanın dikey kenarlarını içermemelidir.

Oyun yüzeyi herhangi bir malzemeden olabilir ve üzerine 30 cm yükseklikten standart bir top düşürüldüğünde yaklaşık 23 cm’lik tek tip bir sıçrama sağlayabilmesi gerekiyor.

Eşit olarak koyu renkli ve mat olacaktır, ancak her 2,74 m kenar boyunca 2 cm genişliğinde beyaz bir yan çizgi ve her biri 1.525 m kenar boyunca 2 cm genişliğinde beyaz bir bitiş çizgisi olacaktır.

Bitiş çizgilerine paralel uzanan dikey bir ağ ile 2 eşit korta bölünecek ve her kortun tüm alanı boyunca sürekli olacaktır. Çiftler için, her saha yan çizgilere paralel uzanan 3 mm genişliğinde beyaz bir merkez çizgisi ile 2 eşit yarım sahaya bölünecektir; orta çizgi, her bir sağ yarı sahanın parçası olarak kabul edilecektir.

Ağ / File

Masa Tenisi File


File düzeneği, ağdan, askısından ve bunları masaya tutturan kıskaçlar dahil olmak üzere destek direklerinden oluşacaktır. Ağ, 15.25 cm yüksekliğinde dik bir direğe her iki ucundan bağlanan bir ip ile asılacaktır, direğin dış sınırları yan çizginin 15.25 cm dışında olacaktır. Filenin üst kısmı, tüm uzunluğu boyunca oyun yüzeyinin 15.25 cm üzerinde olacaktır. Ağın alt kısmı, tüm uzunluğu boyunca oyun yüzeyine mümkün olduğunca yakın olacak ve ağın uçları yukarıdan aşağıya destek direklerine bağlanacaktır.

Top

Masa Tenisi Kuralları
Top, 40 mm çapında küresel olacaktır. Top 2.7g ağırlığında olacaktır. Top, selüloit veya benzeri plastik malzemeden yapılacak, beyaz veya turuncu ve mat olacaktır.

Raket

Masa tenisi raketi
  • Raket herhangi bir boyut, şekil veya ağırlıkta olabilir, ancak sap bölümü düz ve sert olmalıdır.
  • Lastiklerin malzemesi mat ve bir yüzü parlak kırmızı, diğer yüzü siyah olacaktır.
  • Tahta kalınlığının en az %85’i doğal ahşap olacaktır.

Tanımlar

  • Ralli: Topun oyunda olduğu süredir.
  • Let : Oyun alanına dışardan top gelmesi ya da topun fileye dokunarak karşıya geçmesinde oyun durur.
  • Puan : Sonucun puanlandığı bir rallidir.
  • Servis atan oyuncu: Rallide topa ilk vuracak oyuncudur.
  • Servis Karşılayıcı: Rallide topa ikinci vuruşu yapacak olan oyuncudur.

Servis


Servis, topun oyuncunun sabit serbest elinin açık avucunda serbestçe durmasıyla başlayacaktır. Servis atan oyuncu daha sonra, serbest elin avucundan ayrıldıktan sonra en az 16 cm yükselecek ve vurulmadan önce hiçbir şeye dokunmadan düşecek şekilde, topu döndürmeden dikey olarak yukarı doğru fırlatacaktır. Top düşerken servis atan oyuncu, top önce kendi sahasına, ardından ağ takımının üzerinden veya etrafından geçtikten sonra doğrudan karşılayanın sahasına değecek şekilde topa vuracaktır; çiftlerde top, servis atan ve karşılayanın sağ yarısına art arda dokunacaktır. Servisin başlangıcından vuruşa kadar, top oyun yüzeyinin üzerinde ve servis atan oyuncunun bitiş çizgisinin gerisinde olacak ve servis atan oyuncu veya onun ikili partneri veya atmış olduğu servisi gizlemeyecektir. Masa Tenisi Kuralları arasında en önemli sıralarda yer alan Servis mutlaka doğru şekilde öğrenilmelidir.

Top ve ağ arasındaki boşluk, top, ağ ve yukarı doğru sınırsız uzantısı ile tanımlanır. Hakem veya yardımcı hakemin, Kuralların gerekliliklerine uyduğundan emin olabilmesi ve herhangi birinin bir servisin yanlış olduğuna karar verebilmesi için servis oyuncunun sorumluluğundadır. Hakem veya yardımcı hakem bir servisin yasallığından emin değilse, bir maçta ilk kez oyunu durdurabilir ve servisçiyi uyarabilir; ancak, o oyuncu veya onun çiftler partneri tarafından açıkça yasal olmayan herhangi bir sonraki servis yanlış olarak kabul edilecektir. İstisnai olarak, hakem, uyumun fiziksel olarak engellendiğinden emin olduğu durumlarda, doğru bir servis için gereklilikleri gevşetebilir.

Oyun Sırası

Masa Tenisi Çift Maçı


Teklerde servisçi ilk servisi yapacak ve karşılayan taraf dönüş yapacak ve daha sonra sırayla her biri dönüş yapacaktır.

Çiftlerde, önce servis atan servis atar, sonra karşılayan taraf bir dönüş yapar, daha sonra servisçinin ortağı bir dönüş yapar, daha sonra karşılayanın ortağı bir geri dönüş yapar ve daha sonra sırayla her oyuncu sırayla bu sıralamayı yapar.

Sayı


Ralli let olmadıkça, bir oyuncu bir puan alacaktır.

Eğer bir rakip doğru servis atmazsa;

Bir rakip doğru bir dönüş yapamazsa;

Servis attıktan veya geri döndükten sonra, rakip tarafından vurulmadan önce top ağ takımı dışında herhangi bir şeye temas ederse;

Bir rakip tarafından vurulduktan sonra top kendi sahasının üzerinden veya kendi sahasına değmeden kendi sahasının üzerinden geçerse;

Eğer bir rakip topu engellerse;

Eğer bir rakip topa kasten art arda iki kez vurursa;

Rakip, raket tahta yüzeyi gerekliliklerine uymayan bir tarafı ile topa vurursa;

Bir rakip veya rakibin giydiği veya taşıdığı herhangi bir şey oyun yüzeyini hareket ettirirse;

Bir rakip veya rakibin giydiği veya taşıdığı herhangi bir şey ağ takımına dokunursa;

Rakibin serbest eli oyun yüzeyine dokunursa;

Bir çift rakip, ilk servisçi ve ilk karşılayan tarafından belirlenen sıranın dışında topa vurursa;

Her iki oyuncu veya çift, fiziksel bir engel nedeniyle tekerlekli sandalyedeyse ve

rakibi, topa vurulduğunda, koltuk veya minderler ile uyluğunun arkası ile minimum bir temas sağlamaz;

rakibi topa vurmadan önce iki eliyle masaya dokunursa;

Oyun sırasında rakibinin ayak dayaması veya ayağı yere değiyorsa.

sayılar kaybedilir.

Bir oyun


Masa Tenisi Kuralları olarak bir oyunda 11 sayıya ulaşan kazanır. 10-10 olması durumunda oyun 12 ye uzar ve servisler 1 kez atılır.

Bir maçta


Turnuvaya göre değişmekle beraber 5 set(3’e ulaşan) , 7 set(4’e ulaşan) maçı kazanır.

Uzman eğitmenlerimiz eşliğinde alacağınız masa tenisi özel dersi ya da masa tenisi kursu ile bütün masa tenisi kuralları ve teknik detaylar öğretilir

“Masa Tenisi Kuralları”nın tam versiyonuna TMTF ( Türkiye Masa Tenisi Federasyonu) web sitesinden ulaşabilirsiniz.

X
× Size Nasıl Yardımcı Olabiliriz ?