Odaklanma Dersi

Odaklanma için Özel Ders

Odaklanma ile ilgili sorun yaşamak çocukların “sorunlu” olduğu anlamına gelmez. Fakat okulda ve günlük yaşamda kesinlikle sorunlara neden olabilir.

Örneğin, çocuklar pratik yapmak için çok geç kalabilirler. Sınıfta çalışmayı bitiremeyebilir veya ödevlerini bitirmek için zorlanabilirler. Belki de odaları her zaman dağınıktır, çünkü onu temizlemek için asla uğraşmazlar.

Bu genellikle insanların ilk farkettiği şeydir – sonuç, davranış değil. Yanlışlıkla çocukların tembel veya meydan okuyan birisi olduğunu varsayıyor olabilirler.

Odak zorlukları gerçek. Bu, çocukların çok çalışmadığı veya akıllı olmadıkları anlamına gelmez. Ayrıca, öyle görünseler bile bir şeye ilgi duymadıkları anlamına gelmez. Çocuklar bir şeye odaklanmak isteyebilir, ancak bunu yapmayı başaramazlar.

Odaklanma sorunu birçok yönden ortaya çıkabilir ve zamanla değişebilir. Çocukların zor zamanları olabilir:

-Küçük ayrıntılara ne zaman odaklanılacağını ve büyük resme ne zaman odaklanılacağını bilmek

-Önemsiz manzaraları, sesleri veya bilgileri filtrelemek

-Dikkatini dağıtmadan dikkat etmek

-Bölündüklerinde bir düşünce trenine sahip olmak

-Yol tarifini birkaç defa duymaya gerek kalmadan bir görevi yerine getirme

-Bir seferde bir faaliyete odaklanmak

Odaklanma ile mücadele eden bazı çocuklar hayal kuruyor gibi görünebilir. Bazıları aslında spor, video oyunları, politika ya da müzik gibi tutkulu oldukları şeylere odaklanmış olabilir.

Odaklanmaya Etki Eden Durumlar Nelerdir ?

Bazen çocuklar şu anda hayatlarında olan bir şey yüzünden odaklanmakta zorlanıyorlar. Bir arkadaşınızla kavga etmek veya bir doğum günü partisine duyulan heyecan kadar basit olabilir.

Aç olmak, odaklanmayı zorlaştırabilir. Aynı uyku eksikliği için de geçerli. Çocuklar uykudan mahrum kaldıklarında, kolayca dikkatleri dağılabilir ve hata yapma olasılığı artar.

Stres ve kaygı da bir faktör olabilir. Çocuklar stresli durumlardan geçtiğinde, ailedeki bir ayrılık ya da ölüm gibi, odağı etkileyebilir.

Fakat çocuklar odaklanmakta zorlanmaya devam ettiklerinde, arkasında başka bir şey olabilir. Bunun için öncelikle doktorunuza danışmanızı öneriyoruz.

Odaklanma ile Mücadele Eden Çocuklara Ne Yardımcı Olabilir ?

İnsanlar, yalnızca varsayımlardan ziyade, denenmiş ve test edilmiş çalışmalara güvenme eğilimindedir. Spor ve fiziksel aktiviteler üzerine bir araştırma zihinsel sağlığı ve durumunu nasıl etkilediklerini araştırmaya çalıştı. Üç çeyrekten fazla katılımcının düzenli spor aktivitelerine maruz kaldıklarında zihinsel odağa bağlı olan diğer aktivitelerde daha iyi performans rapor ettikleri görülmüştür.

Masa Tenisi konsantrasyon, taktik strateji ve zihinsel uyanıklık bir arada kullanır. Bir Alzheimer Haftası raporu, bu kombinasyonun beyin hücrelerini ve genel odağı güçlendirmek için nasıl çalıştığını göstermeye çalıştı.

Farklı Beyin Bölümlerini Uyarmak

Top, masadan bir kısmına doğru hareket ederken, göz hareketlere ayak uydurmaya çalışır ve böylece uzanmaya çalışırken elleri de hareket ettirir. Bu beynin farklı bölümlerini uyarır. Bu, akışı korumak için daha fazla dikkat gerektirir. Beyin buna adapte olurken, genellikle daha derinlemesine odaklanmak ve odağı uzun süre korumak için kullanır.

İyileştirilmiş Koordinasyonla Dengeli Kal

Masa tenisi, üst düzey dengeyi gerektirir. Bu, vücudunuzu hem gözleri hem de elleri daha fazla koordinasyon için konumlandıracaktır. Tüm bu faktörleri entegre ederken, zamanla ilginizin ve performansınızın arttığını fark edersiniz. Koordinasyon ayrıca daha yüksek beyin aktivitesini de gerektirir – bu, uzun ve kısa vadede her zaman iyi bir beyin yemeğidir.

Masa Tenisi Odaklanma Dersi ile dikkat dağınıklığı ve odaklanma sorunu olan herkese özel bir eğitim sunuyoruz. Bunun için normal bir Masa Tenisi eğitiminden farklı olarak geliştirdiğimiz çalışma ile en kısa sürede gözle görülür bir performans artışı sağlıyoruz. Çalışma detayları için iletişim bölümünden bize ulaşabilirsiniz.

Sosyal Medya Hesaplarımız

Instagram: https://www.instagram.com/masatenisiistanbul

Facebook: https://www.facebook.com/masatenisidersi

 

X
× Size Nasıl Yardımcı Olabiliriz ?